Události před narozením a jejich důsledky

Průběh těhotenství a končetiny

Pokud dítě zvýší svoji srdeční frekvenci a pumpuje hodně krve do placenty, jsou více zásobeny také ruce a nohy. Když žena bere během těhotenství léky, nebo kouří, dítě se snaží krve co nejrychleji zbavit.  Zvýšenou srdeční akcí prsty natékají. Dříve se myslelo, že tento stav, je důsledkem růstu prstů, ale dnes už je vědecky dokázáno, že je to vlivem stresu.

Zvýšení srdeční akce má vliv na otisk prstů.

Obrázek č.1 – pokud je dítě uvolněné, je srdeční činnost 120 úderů za minutu.Rýhování má tvar podkovy.
Obrázek č.2 – pokud je činnost úderů zvýšená nad 130 tepů za minutu, prsty začínají otékat a rýhy jsou vybočené.
Obrázek č.3 – pokud má maminka hodně stresu a dítě se hodně snaží o přežití, srdeční činnost je nad 140 úderů za minutu, prsty jsou hodně oteklé a na otiscích jsou vidět kruhy.

Tyto rýhy, už zůstanou navždy. Každý může na vlastní ruce vidět, jak moc muselo jeho srdce pracovat v prvních měsících života.

Těhotenství, porod a bederní svaly

Bolest při porodu, není způsobena tím, jak dítě tlačí na pánevní dno a snaží se ho otevřít a projít, ale neuvolněnými bederními svaly. Na těchto svalech sedí nervový pletenec a když mezi nimi děťátko prochází o nervový pletenec se otírá. Čím víc se ho dotýká – tím větší je bolest.

Je velice důležité se uvolnit. Svalům se dá pomoci jejich třením.

Zdali má žena bederní svaly uvolněné a můžeme očekávat hladký průběh porodu poznáme i podle její chůze.Klade-li nohy rovně před sebe, bez napětí – s největší pravděpodobností bude vše probíhat v pořádku.

Klade-li však nohy rozevřeně, svaly jsou ve křeči – můžou být očekávány komplikace. Mnoho lidí má z důvodu křeči zkrácený sval a z toho plynou například křížové bolesti, potíže s kyčelními klouby.

Na křeče ve svalech jak u dospělých tak dětí má opět vliv s t r e s.

Když je během těhotenství děťátko z nějakého důvodu ve stresu, zvýší svoji srdeční činnost, aby mohlo přežít.Když zvyšuje srdeční činnost, napíná bederní svaly a otvírá pánev, aby byl průtok krve cévami ulehčený a co nejoptimálnější krevní oběh do placenty.

Zvýšená srdeční činnost ovlivňuje napětí bederních svalů, což způsobuje napětí v pánvi a problém spojený s kyčlemi(dysplazie).

Pokud má dítě napnuté svaly – je neuvolněné, nemůže mít porod dobrý průběh.

Je-li maminka během těhotenství ve stresu, dítě zůstane malé, má zvýšenou srdeční činnost, pevnou(neuvolněnou)pánev a napjaté svaly, čímž dochází k dlouhotrvajícímu, bolestivému porodu, nebo nemůže být porozeno přirozeným způsobem.

Lucie TaRa Groverová
Autorka knihy Aby porod nebolel, lektorka sebepoznávacích seminářů, kurzů prenatální přípravy prostřednictvím kresby v Maitree a mateřských a rodinných centrech a centrech osobního rozvoje v celé ČR i na Slovensku. Nezávislá publicistka, propagátorka vědomého těhotenství, porodu, rodičovství a lidství...